The Glyn Learning Foundation

Staff

Lime Tree Primary School

Staff 2021-22

 * Indicates part time.

 

LEADERSHIP & MANAGEMENT TEAM (LMT)

Williamson, Mrs C (Claire)

Head Teacher

CW

Skelton, Mr M (Mike)

Deputy Head Teacher MS

Convey, Ms S (Suzy)

Assistant Head Teacher (Phase 1 Lead) SCV

Theophilus, Mrs V (Vanessa)

SENCo (2021-2022) VT

Price, Mrs A (Alice)

Assistant Headteacher/SENCo  (Maternity Leave)

AP

 

TEACHING STAFF

Bone, Miss M (Marianne)

Teacher (*Maternity Leave)

MB

Burrows, Miss F (Francesca)

*Year 5 Teacher (Monday-Wednesday)

FB

Burse, Mrs L (Lesley) *Year 1 Teacher (Monday)

LBu

Dunne, Mrs M (Melissa)

*Year 5 Teacher (Tuesday-Thursday) MD

Dwyer, Mrs N (Natasha)

Year 6 Teacher (*Maternity Leave) ND
Freestone, Mrs A (Abbie) *Year 5 Teacher (Monday, Thursday, Friday)

AF

Fulbrook, Miss K (Katie)

*Year 4 Teacher (Monday - Wednesday) KF

Graham, Mrs L (Lisa)

Year R Teacher (*Maternity Leave) LGR
Hill, Miss C (Claire) Year 6 Teacher/Phase 3 Lead (Year 5&6)

CH

Hunter, Miss A (Anna) Reception Teacher

AH

Hutchinson, Mrs E (Emma)

Year 3 Teacher

EH

Jonsson, Mrs A (Alison) *Nursery Teacher (Tues, Wed & Fri)

AJ

MacBrayne, Mrs S (Sabrina)

Teacher  (*Maternity Leave)

SM

Naulls, Mrs L (Lucy)

Year 3 Teacher

LN

Peach, Miss J (Jennifer) Year 2 Teacher

JP

Pryke, Mr C (Chris) Year 6 Teacher

CP

Rampertab, Mrs S (Susan) *Year 5 Teacher (Wednesday-Friday)

SR

Ridge, Mrs C (Claire) *Year 5 Teacher (Monday-Wednesday), Phase 3 Lead

CR

Rodell, Mrs A (Alley)

Year 4 Teacher/Phase 2 Lead (Year 2,3&4)

AR

Roper, Mrs E (Emma)

Year 1 Teacher

ER

Smith, Mrs J (Jenny)

Reception Teacher

JS
Speirs, Mr D (Dean) Year 4 Teacher

DS

Waldman, Miss L (Lucy) Year 2 Teacher

LW

Wheeler, Mrs S (Sophie)

*Year 1 Teacher (Tuesday-Friday) SW

 

 

 

 

LEARNING ASSISTANTS

Benham, Mrs S (Sophie) Year 4 SEN LA

SB

Buckley, Mrs  (Lorraine)                                            

Year 2 HLTA (Mon, Wed, Thurs, Fri)

LB

Carroll, Mrs L (Lindsay) Year 5 SEN LA (am) LA (pm)

LC

Cowlam, Mrs A (Angela)                                          

Specialist Dyslexia Practitioner/SALT Leader

AC

Edwards, Mrs K (Caryn)

Year 6 LA (am), LA (pm) KE
Feist, Mr R (Richard) Sports HLTA

RFe

Gibbens, Mrs M (Melanie)

Specialist Learning Assistant-Pastoral (Thrive & ELSA)

MG

Goater, Miss A (Amy) Year 4 SEN LA (am),  LA (pm)

AG

Hubbard, Miss E (Emily) Year 3 SEN LA (am); Year 5 SEN LA (pm) HLTA 

EHu

Kerr, Mrs S (Sabrina) *Year 5 LA (Monday-Wednesday am); Thrive Practitioner (Monday-Wednesday pm)

SK

Lawrence, Miss C (Chloe) Year 2 SEN LA

CL

Massie, Miss A (Annette)                                           

*Nursery Nurse (Monday, Wednesday,Thursday, Friday)

AM

McNeill, Ms S (Susie) Year 1 SEN LA

SM

Morris, Miss C (Chloe)

Year 3 LA CM
Norman, Mrs C (Carrie) Year 1 LA

AN

Norris, Mrs A (Alex)

Year R LA AN

Oliver, Mrs L (Laura)

Year 1 LA LO
Panayi, Miss D (Danielle) *Nursery Nurse (Monday, Wednesday, Thursday)

DP

Parmar, Mrs V (Valarie)                                            

*Year 5 LA (Thursday, Friday am); LA (Thursday & Friday pm)

VP

Pitts, Mrs M (Maria)

Year 2 LA MP
Pollock, Miss M (Michelle) Year 2 LA

MPk

Scrase, Mrs R (Rachel)                                    

*Nursery LA (Monday, Thursday, Friday)

RS

Sellar, Miss M (Mel)

Year 2 LA MSe

Woodhams, Mrs J (Julia)                                    

Nursery Nurse

JW

Woosnam, Mrs S (Sophie) Year 4 LA (am); LA (pm)

SWo

 

 

FINANCE, ADMIN & PREMISES TEAM

Bell, Mrs C (Caroline)

*Attendance & Admissions Administrator

CJB

Dickson, Mrs S (Sophie) *Marketing & Lettings Administrator

SD

Goddard, Mrs L (Lisa)

*Project Administrator (Tuesday, Thursday)

LG

Jordan, Mrs A (Amelia) School Home Link Worker

AJ

Kyne, Miss C (Coleen) People Administrator

CK

Oldroyd, Miss A (Alice)

Office Administrator

AO

Saxton, Mr A (Tony)

Premises Manager

AS

Tidy, Mr C (Colin)

*Premises Assistant CTi

 

 

LUNCHTIME SUPERVISORS

Mihajlovska, Mrs A (Ana) Midday Supervisor

AMi